spolujízda / autostop - logo
Tricka s potiskem
   

Turecko <<Občan ČR cestující do Turecka musí mít platný cestovní pas ČR, jehož doba platnosti přesahuje minimálně 1 měsíc nad dobu plánovaného pobytu.
Při cestě motorovým vozidlem je vždy vozidlo zapsáno na hraničním přechodu tureckými celními orgány do pasu majitele vozu, nebo osoby s oprávněním dané vozidlo řídit. Daný osobní automobil může opustit území Turecka pouze s řidičem, který má vozidlo zapsané v cestovním pase.
Řidič musí mít mezinárodní řidičský průkaz. Pokud jej nevlastní, musí požádat o vystavení třídílného Ř Cestovní a automobilovou asociací Turecké republiky. Při příjezdu se navíc vyžaduje předložení potvrzení o zaplacení pojistky pro zahraničí (tzv. zelené karty). Pokud řidič pojistku nevlastní, lze uzavřít pojištění na tureckých hranicích.Mezi Českou republikou a Tureckou republikou je uplatňována od roku 1991 bezvízová dohoda pro diplomatické a služební pasy ČR a pro diplomatické, služební a zvláštní pasy Turecka. Pro držitele cestovních pasů platí vízová povinnost. Vízum lze obdržet na tureckých hranicích za poplatek 10 USD, a rovněž na tureckém velvyslanectví v Praze za 710,-Kč. Vízum se vydává na dobu maximálně jednoho měsíce a pro cizince neplatí žádná přihlašovací povinnost. Maximální doba platnosti víza je 30 dnů, nelze ho prodloužit a při překročení jeho platnosti je vybírána pokuta, jejíž výše je odstupňována každým měsícem následujícím po překročení platnosti víza.

Českým občanům cestujícím přes Turecko do Sýrie a Íránu se doporučuje, aby si víza těchto zemí obstarali již v Praze, neboť zastupitelské úřady Sýrie a Íránu v Ankaře vystavují víza až po intervenci Velvyslanectví ČR v Ankaře.Cizincům je povoleno dovážet i vyvážet ekvivalent částky 5000,- USD. V případě vyšší částky musí být prokázáno její nabytí. Hodnota dovážených a vyvážených šperků nesmí překročit částku 15000,- USD, v případě vývozu šperků vyššší hodnoty musí být prokázán způsob jejich nabytí.

Vývoz starožitných předmětů (starších 100 let) je zakázán. Při vývozu nově vyrobeného koberce je nutno předložit doklad o koupi. Vývoz starších cenných předmětů podléhá povolení Generálního ředitelství pro správu muzeí.
Pojištění před příjezdem do Turecka je nutné, protože mezivládní dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče není uzavřena. I v akutních případech je nutno za ošetření platit.

Důležitá telefonní čísla: policie 155
první pomoc 112
hasiči 110

Cestovní a automobilová asociace (TTOK):

Ankara 0312/2228723
Istanbul 0212/2828140

Turistické informační kanceláře:

Ankara 0312/2292631
Istanbul 0212/2456875Bezpečnostní situace se oproti předešlému období uklidnila, násilné útoky, ke kterým se hlásí PKK, však pokračují. V turistických místech turecké orgány zabezpečují zvýšenou ochranu turistů. Důrazně se nedoporučuje navštěvovat východní a jihovýchodní oblasti země, kde je ve třech provinciích (Diyarbakir, Hakkari, Tunceli) vyhlášen výjimečný stav.

Drobná kriminalita je v hlavních turistických oblastech (západní a jižní pobřeží Turecka, Istanbul) poměrně častá, vyskytují se i případy znásilnění.Velvyslanectví ČR nedoporučuje vyhovět žádosti místních obyvatel o vyvezení balíčků či dopisů do zahraničí, protože existuje nebezpečí uložení drog do takovéto zásilky a "kurýrovi" pak hrozí velmi vysoký trest.

Klimatické podmínky v Turecku (zejména v letních měsících) mohou být relativně náročné.

Turecko patří mezi země s největším počtem dopravních nehod a nejvyšší úmrtností na silnicích. V případě cesty osobním vozidlem doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost dění na silnici. Běžné dopravní předpisy se obvykle nedodržují, velmi ostražití by měli být i chodci.

Za nedovolenou výrobu, vývoz a dovoz omamných nebo psychotropních látek (již za 1 gram takové látky) hrozí uložení trestu odnětí svobody na 10 až 20 let a peněžitého trestu . Nedovolený prodej, nabídka k prodeji, držení omamné nebo psychotropní látky za účelem nabídky, její transport či zprostředkování prodeje se trestá již uvedenou pokutou a odnětím svobody na 4 až 10 let. K dvojnásobnému zvýšení trestu dochází v případě, že omamnou či psychotropní látkou je heroin, kokain či morfin. Ke zvyšování trestního postihu dochází i při organizování trestné činnosti související s drogami či pokud je páchána vůči osobám mladším 18 let. Trestné je rovněž šíření toxikomanie.

Jako i v minulých letech pokračuje nadále v Turecku inflace. Koncem února 2001 se Turecko dostalo do ekonomické krize, kdy v průběhu jednoho měsíce místní měna devalvovala o 90 %. V současné době je kurs 1 USD = 1.100.000,- TRL.
Turecko <<
 
© 2002-2022 DIAREK
stopem.dopravit.cz
Odesláním formuláře, nebo e-mailu dáváte souhlas se zpracováním zadaných osobních údajů v rozsahu nutném pro účely zpracování.
S výše uvedeným zpracováním udělujete svůj výslovný souhlas. Souhlas lze vzít kdykoliv zpět, a to například zasláním emailu nebo dopisu na kontaktní údaje společnosti.
 

optimalizace PageRank.cz