spolujízda / autostop - logo
Tricka s potiskem
   

Lotyšsko <<K cestám do LoR je pro občany ČR nezbytný pas. Platnost pasu musí být o dva měsíce delší než předpokládané datum ukončení pobytu v LoR.Občan ČR může pobývat v LoR 90 dnů během půl roku. K cestám do LoR lze použít všechny druhy pasů platné v ČR (cestovní, služební, diplomatický). V pase musí být minimálně dva prázdné listy na zaevidování vjezdu a výjezdu ze země na hraničních přechodech. Dítě musí mít pro cesty do LoR svůj vlastní pas a pokud cestuje samo, musí být plná moc rodičů, že s touto cestou souhlasí.
Při cestě motorovým vozidlem je nutné mít malý technický průkaz vozidla, řidičský průkaz (nemusí být mezinárodní, platný je i český řidičský průkaz) a ”zelenou kartu”. Při cestě služebním vozidlem je nezbytné mít ověřené potvrzení od firmy, že souhlasí s tím, aby dané vozidlo bylo použito uvedenou osobou k cestě do LoR. Obdobné potvrzení je nutné i v případě, že vozidlo patří jinému majiteli, než který ho k cestám do LoR využije.
V LOR platí přísný zákaz antiradaru ve vozidle. Radiovysílačku lze ve vozidle používat, jen se souhlasem Ministerstva dopravy, které vydá speciální povolení.
Mezinárodní očkovací průkaz není k cestám do LoR nezbytný.Mezi ČR a LoR existuje od roku 1993 bezvízový styk, na jehož základě mohou občané ČR pobývat v LoR 90 dní v roce (dny za jednotlivé pobyty se v průběhu roku sčítají, za překročení povolených 90 dnů jsou vybírány pokuty).
Víza LoR je možné získat pouze na lotyšských velvyslanectvích nebo konzulátech a na rižském letišti, na hraničních přechodech se lotyšská víza nevydávají. Cena jednorázového lotyšského víza je 15 USD.
Přihlašovací povinnost v LoR není.Neobchodní dovoz do LoR je limitován částkou 550 USD. Od jednoho druhu výrobku je možné vézt maximálně tři kusy. Potraviny, které nejsou určené k tepelnému zpracování je možné dovézt pouze do výše 30 USD. Alkohol, cigarety, doutníky a tabák mohou vézt pouze osoby starší 18 let, pro osobu je možno dovézt maximálně 1 litr alkoholu či 3 litry, jde-li o jeden kus. Cigaret je možno dovézt 200 kusů, doutníků 20 kusů, tabáku 20 dkg.
Valutové částky pro dovoz do LoR nejsou omezeny, není také potřeba prokazovat hotovost na hranicích.
Při převozu zvířat do LoR je nutné mít na každé zvíře mezinárodní certifikát a očkovací průkaz /tzv. žlutý pas/.
Při množství zboží přesahujícím uvedené částky neobchodního dovozu je nutné na hranicích vyplnit celní deklaraci.
Do LoR se nesmí dovážet zbraně (bez povolení), munice, výbušniny a chemikálie, narkotika a psychotropní látky, pornografické materiály a čistý líh.
V případě nedovoleného dovozu je možnost konfiskace dovezených výrobků nebo pokuty.

Podmínky pro vývoz:

Při vývozu antikvárních a uměleckých předmětů, které jsou starší 50 let je nutné mít povolení lotyšského Ministerstva kultury (tel.: 722 16 47)
Při vývozu trofejí a kožešin je nutné povolení od Lesní správy LoR (tel.: 722 70 57)
Při vývozu domácích zvířat - mezinárodní certifikát a očkovací průkaz
(příp. dotazy na tel.: 732 74 73)
Za nedovolený vývoz (pašování) je v LoR trestní odpovědnost, nejvyšší trestní sazba je 10 let.Mezi ČR a LoR není mezivládní smlouva v oblasti zdravotnictví. V LoR neexistuje povinné zdravotní pojištění, pacienti si ošetření, operace i léky platí sami. U občanů ČR doporučujeme při cestách do LoR mít zdravotní pojištění pro cesty do zahraničí s tím, že si částku za ošetření zaplatí v LoR hotově a zpětně ji vyúčtují české zdravotní pojišťovně. První pomoc je poskytována bezplatně jak občanům LoR, tak i cizincům.

Důležitá telefonní čísla:

požární služba: 01
policie: 02
první pomoc: 03Lotyšsko je evropská země, která získala svou samostatnost v roce 1991. Hlavní město LoR Riga je turisticky velmi přitažlivé. Jinak by pro české turisty mohlo být zajímavé pobřeží Baltického moře. Nejznámějším turistickým střediskem na Baltu je městečko Jurmala, která se nachází cca 20 km od Rigy. Lotyšsko je nížinnou zemí s borovicovými a smíšenými lesy, četnými jezery a řekami, čímž by mohlo být zajímavé pro milovníky přírody. V případě přírodní turistiky ZÚ Riga doporučuje turistům podstoupit očkování proti klíšťové encefalitidě, neboť v LoR je velký výskyt infikovaných klíšťat. V roce 1998 bylo zaevidováno 1029 případů nakažení a 10 osob na následky infekce zemřelo.
Bezpečnostní situace v zemi není riziková. V hlavním městě LoR Rize jsou registrovány četné případy vykrádání bytů a krádeží aut, zejména západních značek. Doporučovali bychom také zvýšenou pozornost v MHD, na tržnicích a v obchodních domech, kde hrozí nebezpečí kapesních krádeží.
Motorizované turisty bychom chtěli také upozornit na zhoršenou kvalitu silničního povrchu a na nová pravidla silničního provozu, která platí od 1. 4. 1999. Nejvyšší povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 90 km/h, pro řidiče - začátečníky je maximální povolená rychlost 80 km/h (ŘP kratší dobu než 2 roky). Po celou dobu jízdy je nutné mít rozsvícená světla. Je zakázáno používat ruční mobilní telefony za jízdy a od 1. 4. je zakázáno používat zimní pneumatiky s hroty, které většina řidičů používá v zimních měsících. Děti do 150 cm musí používat dětskou sedačku.
V LoR je možné směnit valuty v kteroukoliv denní i noční dobu, směnárny jsou nejen v bankách, ale ve všech obchodních domech, v mnoha menších obchodech a i jako samostatné směnárenské pobočky. V LoR je většina obchodů, zejména s potravinami, otevřena 24 hodin denně 7 dnů v týdnu. Veškeré potraviny jsou k dispozici, ceny jsou oproti českým vyšší, někdy takřka dvojnásobné. Vzhledem k horší kvalitě vody změstské vodovodní sítě se nedoporučuje pít voda přímo z vodovodních kohoutků. Voda není vhodná k dlouhodobějšímu vnitřnímu použití. Je lépe používat balenou pitnou vodu, kterou je možno běžně koupit. Zásobenost lékáren léky je dobrá. V LoR v důsledku nepovinného zdravotního pojištění je možné volně koupit i léky, které jsou v ČR vydávány pouze na recept, jejich cena je ale opět vyšší.
Lotyšsko <<
 
© 2002-2022 DIAREK
stopem.dopravit.cz
Odesláním formuláře, nebo e-mailu dáváte souhlas se zpracováním zadaných osobních údajů v rozsahu nutném pro účely zpracování.
S výše uvedeným zpracováním udělujete svůj výslovný souhlas. Souhlas lze vzít kdykoliv zpět, a to například zasláním emailu nebo dopisu na kontaktní údaje společnosti.
 

optimalizace PageRank.cz