spolujízda / autostop - logo
Tricka s potiskem
   

Francie <<



Je vyžadován platný cestovní pas ČR, při cestě autem řidičský průkaz, technický průkaz (carte grise) a pojištění (carte verte).



Pro turistiku existuje bezvízový styk pro dobu kratší než 90 dnů. U pracovních a studijních pobytů se vyžaduje vízum i na dobu kratší než 90 dní.
Dle francouzských předpisů jsou všichni cizinci kromě občanů zemí EU a Švýcarska, Andory a Monaka povinni na požádáni prokázat délku pobytu, finanční prostředky na pobyt a návrat. Konkrétně se jedná u délky pobytu o jízdenku do Francie nebo razítko hraničního přechodu, finanční prostředky je možno prokazovat hotovostí, šeky nebo platební kartou a není stanovena minimální částka, pro návrat domů se vyžaduje zpáteční jízdenka nebo finanční prostředky na ni. V praxi jsou však tyto doklady, kromě délky pobytu, málokdy vyžadovány. Pro případ dokazování délky pobytu je tedy možno doporučit vyžádat si na hranici vstupní razítko.

U dětí a mládeže do 18 let cestujících bez doprovodu dospělé osoby vyžadují francouzské úřady písemný souhlas rodičů s cestou do zahraničí.



Při převážení finanční částky vyšší než 50.000 Ffrs (ve formě hotovosti, šeků nebo cenných papírů) existuje povinnost tuto skutečnost ohlásit na příslušných formulářích, které je třeba odevzdat na hranici.
Podobně jako v ostatních zemích EU je možné přivézt stanovené množství alkoholických nápojů, cigeret, kávy, čaje a parfému (viz příloha), dárky v hodnotě 1200,- Frs u osob nad 15 let a 600,- Frs u dětí do 15 let. Benzín lze převážet pouze v nádrži auta a v kanystru do množství 10 l.
Dovoz a vývoz zvířat, rostlin, léků kromě těch, které odpovídají osobní potřebě, zbraní a uměleckých předmětů se řídí zvláštními předpisy. Před cestou je třeba se informovat u celních úřadů a případně si vyžádat příslušné povolení.




Zdravotní péče je na velice dobré úrovni. Vzhledem k vysokým cenám za lékařské ošetření je nutné se před cestou pojistit. Při hospitalizaci vyžaduje nemocnice buď pojištění nebo písemný závazek, že pacient nebo jeho rodina uhradí náklady za léčení. Přitom cena za pobyt v nemocnici se pohybují mezi 4 a 8 tisíci Frs na den.

Při provozování sportu (lyžování, horolezectví apod.) je třeba uzavřít speciální sportovní pojištění.


Důležitá telefonní čísla:
První pomoc (SAMU) 15
Policie - pohotovostní služba 17
Požárníci 18



V Paříži a dalších velkých městech a především ve středomořské oblasti je třeba dát pozor na krádeže. Nenechávat doklady a cenné věci na pláži a v zaparkovaných autech, raději se i vyhýbat přenocování na parkovišti.
Telefonování na účet volaného do České republiky: 0800 99 0421
Upozorňujeme na vysoké ceny za lékařské ošetření a doporučujeme se před cestou pojistit. Při hospitalizace vyžaduje nemocnice buď pojištění nebo písemný závazek, že pacient nebo jeho rodina uhradí náklady za léčení. Přitom cena za pobyt v nemocnici se pohybuje mezi 4 - 8 tisíc Frs na den.
Při provozování sportu (lyžování, horolezectví apod.). doporučujeme uzavřít speciální pojištění.
Upozornění pro turisty cestující autem a pro řidiče autobusů - pokuty za nedodržení pravidel silničního provozu jsou vysoké a policie vyžaduje zaplacení na místě. Jakákoliv snaha o snížení pokuty je bezpředmětná. Používání antiradaru (zařízení na zjištění policejního radaru) je ve Francii zakázáno a trestáno vysokou pokutou.
Monako - zákaz vjezdu autobusů do hlavního města
Francie <<
 
© 2002-2022 DIAREK
stopem.dopravit.cz
Odesláním formuláře, nebo e-mailu dáváte souhlas se zpracováním zadaných osobních údajů v rozsahu nutném pro účely zpracování.
S výše uvedeným zpracováním udělujete svůj výslovný souhlas. Souhlas lze vzít kdykoliv zpět, a to například zasláním emailu nebo dopisu na kontaktní údaje společnosti.
 

optimalizace PageRank.cz