spolujízda / autostop - logo
Tricka s potiskem
   

Bulharsko <<Do BR se cestuje na platný pas ČR. Doporučuje se, aby platnost cestovního dokladu občana ČR byla minimálně o jeden měsíc delší než předpokládaný termín jeho pobytu v BR.
Řidiči motorových vozidel musí mít řidičský průkaz, technický průkaz, tzv. zelenou kartu a jednoznačně řešen vztah k zapůjčenému vozidlu. Pokud tomu tak není, může dojít k zabavení dopravního prostředku.Bezvízový styk do 30 dnů. Pokud cizinec deklaruje, že projíždí tranzitem musí zemi opustit do 24 hodin. Podle zákona o cizincích v BR se trestá vysokou pokutou, nebo je pobyt v BR na určitou dobu zakázán tomu cizinci, který zůstal v zemi po uplynutí povolené doby k pobytu. Podle stejného zákona je pokutována až do výše 3000,- DEM ztráta, poškození nebo zničení bulharských dokladů vystavených hraniční kontrolou, což je např. karta vydávaná touto hraniční kontrolou do každého pasu při vstupu a odebíraná při výstupu z BR. Cizinec vstupující do BR musí mít potřebné finanční prostředky na náklady spojené s pobytem a potřebné finanční prostředky k opuštění země.Při vstupu do BR deklaruje cizinec cíl své návštěvy a oznamuje adresu, kde bude bydlet. Po příjezdu do místa svého pobytu se musí přihlásit na příslušném oddělení místní policie do 48 hodin. Hotely a pod. ubytovací zařízení provádějí přihlášení pobytu cizince automaticky. cizinec deklarující tranzit musí zemi opustit do 24 hodin.Celní předpisy v zásadě odpovídají našim, tedy turista na cestu do BR by měl mít přiměřené množství potravin, alkoholu atd.. Jde o následující limity pro bezcelní dovoz např.:

Tabákové výrobky: cigarety 200 ks; doutníky do 30 gr váhy/ks 100 ks nebo doutníky nad 30 gr. 50 ks; tabák 250 gr.
Alkohol 1 litr; destilované nápoje do 22% obsahu alkoholu 2 litry, šumivá nebo nešumivá vína 2 litry.
Káva: 500 gr, kávový extrakt 200 gr, čaj 100 gr, čajový extrakt 40 gr.
Parfémy: 50 gr, toaletní voda 250 ml.
Léky: množství a druh odpovídající osobní spotřebě cestujícího.

Při dovozu do BR se může celková hodnota zboží pro vlastní potřebu u jedné osoby pohybovat do 100,-USD a u občana mladšího 16 let do 50,- USD.

Pojištění pro cesty do BR se doporučuje sjednávat před cestou v ČR, pokud turisté necestují s cestovní kanceláří, která své klienty pojišťuje.

Výměna valut není v BR povinná. Směnit valutu je možné v každé směnárně (na hraničních přechodech, ve městech, v letoviscích i na vesnicích). Pokud je celková hodnota dovážených valut vyšší než 5 000,- BGL, existuje v BR povinnost tyto valuty deklarovat na hraničním přechodu při vstupu do země.První pomoc a nutné ošetření se poskytuje v BR ve státních zdravotnických zařízeních zdarma podle platné dvoustranné dohody. Úroveň lékařského ošetření není špatná avšak ovlivňuje ji žalostný stav zdravotnických a nemocničních zařízení a nedostatek léků. Všechna soukromá zdravotnická zařízení provádějí ošetření proti úhradě.

Důležitá telefonní čísla:

volací kód z Prahy do Sofie 003592
volací kód ze Sofie do Prahy 004202
Policie 166
Dopravní policie (KAT) 165
První pomoc (barza pomošt) 150
Silniční pomoc (patna pomošt) 146
Horská záchranná služba
(planinska spasitelna služba) 562829, 863690
Hasiči 160Při vjezdu do BR jsou za hraničními přechody vybírány poplatky jako: silniční poplatky se pohybují do 30,- DEM v závislosti na předpokládaném počtu ujetých kilometrů v BR.

Poplatky za průjezd motorových vozidel s cizí státní poznávací značkou po bulharské silniční síti:

osobní automobily 10,00 USD
autobusy s více než 8+1 místy; včetně místa řidiče 60,00 USD
nákladní automobily s dvěma nápravami 70,00 USD
nákladní automobily (bez nebo s přívěsy nebo polopřívěsy) se třemi nebo více nápravami 100,00 USD


Za průjezd po dálnicích se vybírají tyto poplatky: USD za 1 km

osobní automobily 0,10 (avšak nejméně 5,00 celkem)
autobusy s více než 8+1 místy 0,20 (avšak nejméně 10,00 celkem)
nákladní automobily s dvěma nápravami 0,30 (avšak nejméně 15,00 celkem)
nákladní automobily se třemi a více nápravami 0,40 (avšak nejméně 20,00 celkem)Ferribot Orjachovo (na Dunaji): přechod na hranici mezi Rumunskem a Bulharskem

za osobní auto 25,- DEM nebo 15,- USD
za autobus 65,- DEM nebo 40,- USD
kamion TIR 120,- DEM nebo 70,- USD
za 1 osobu 5,- DEM nebo 3,-. USD

Za průjezd desinfekcí - osobní auto 3,- DEM, mikrobus 7,- DEM, autobus 10,- DEM a TIR 17,- DEM.

Ferribot ve Vidinu (na Dunaji), přechod na hranici mezi Rumunskem a Bulharskem je řádově o 5% dražší.

Ubytování v hotelu podle kategorie a sezóny na osobu a noc od 30,- USD výše. Najdou se však i levnější za 15,- USD.

Bezpečnostní situce v Bulharsku se nemění a proto znovu upozorňujeme na to, že pokud by chtěl český turista cestovat do BR je nejvhodnější využít cestovních kanceláří, které zajišťují přepravu přímo do místa rekreace (Varna, Burgas a pod.) letecky. Ale ani tak se český turista nevyhne krádežím jak v hotelích, tak drobným kapsářům a zlodějům v Sofii či na plážích u Černého moře.
Bulharsko <<
 
© 2002-2022 DIAREK
stopem.dopravit.cz
Odesláním formuláře, nebo e-mailu dáváte souhlas se zpracováním zadaných osobních údajů v rozsahu nutném pro účely zpracování.
S výše uvedeným zpracováním udělujete svůj výslovný souhlas. Souhlas lze vzít kdykoliv zpět, a to například zasláním emailu nebo dopisu na kontaktní údaje společnosti.
 

optimalizace PageRank.cz